Dabiskā un aktīvā dzesēšana - dzesēšana ar siltumsūkņiem
Pieprasīt bezmaksas konsultācijuTēmas īsumā
Siltumsūknis ir ne tikai ekoloģiski nekaitīga apkures sistēma, bet arī ļoti daudzpusīgi izmantojama. Tas ir tāpēc, ka papildus savam primārajam uzdevumam - apgādāt dzīvojamās ēkas ar siltumu - tas spēj arī veikt gaisa kondicionēšanu siltākajos mēnešos. Pamatā ir divas iespējamās dzesēšanas metodes - pasīvā un aktīvā dzesēšana.
Dabiskā dzesēšana - pasīvā dzesēšana ar siltumsūkņiem
Pasīvā dzesēšana (dabiskā dzesēšana) darbojas kombinācijā ar siltumsūkni zeme/ūdens vai ūdens/ūdens. Zeme/ūdens siltumsūkņa gadījumā zemes kontūrs ar siltummaiņa palīdzību paņem siltumu no apkures kontūra un nodod to zemei. Izmantojot ūdens/ūdens siltumsūkni, šo uzdevumu uzņemas gruntsūdeņi. Dabiskā apkārtējās vides temperatūra tiek izmantota arī dzesēšanai. Izņemot vadības bloku un cirkulācijas sūkni, siltumsūknis ir izslēgts. Tā kā kompresors tam nav nepieciešams, nav nepieciešama elektroenerģija. Tādējādi dabiskā dzesēšana ir īpaši energoefektīvs un lēts veids, kā dzesēt ēkas iekšpusi.
Patīkams dzesēšanas efekts bez kaitinoša trokšņa
Pasīvā dzesēšana ļauj pazemināt telpas temperatūru par aptuveni trim grādiem pēc Celsija. Papildu pūles, kas nepieciešamas uzstādīšanai, ir nelielas, un darbības laikā nav kaitinoša trokšņa. Pasīvo dzesēšanu var panākt gan ar ģeotermālajiem kolektoriem, gan ģeotermālajām zondēm, kur pēdējās nodrošina lielāku jaudu.
Sistēmu īpašniekiem, kuri vēlas izmantot savus siltumsūkņus mērenai apkurei, ir nepieciešams tā sauktais NC(Natural Cooling)-Box. Tā ir pilnībā samontēta iekārta, kurā apvienoti visi nepieciešamie komponenti. Montāžas firmas veiktā uzstādīšana ir ātra un vienkārša.
Aktīvā dzesēšana ar siltumsūkņiem
Izmantojot aktīvo dzesēšanu, siltumsūkņa funkcija ir vienkārši apgriezta. Šim nolūkam aukstumaģenta cikls tiek iekšēji apgriezts; tiek reversēti primārie un sekundārie kontūri. Līdzīgi kā ledusskapja gadījumā, siltumsūknis aktīvi rada dzesēšanas jaudu. Izmantojot šo metodi, kompresors turpina darboties, un siltumsūknis var izmantot lielāku dzesēšanas jaudu salīdzinājumā ar pasīvo dzesēšanu.
Iegūto siltumu var izmantot dažādos veidos
Aktīvo dzesēšanu var panākt gan ar zeme/ūdens, gan gaiss/ūdens siltumsūkni. Iespējama arī darbība ar ūdens/ūdens siltumsūkni. Ventilatoru konvektori vai zemgrīdas un/vai sienu apkures sistēmas ir piemērotas kā dzesēšanas virsmas. No telpām iegūto siltumu var vai nu atgriezt siltuma avotā, vai izmantot karstā ūdens sildīšanai. Šādā veidā siltumsūkņa apkures un dzesēšanas funkcijas tiek apvienotas ļoti efektīvi.